Ebba skulle till tandläkaren. Bilen skulle besiktas. Sen var det dags att förbereda inför Svenska Cupen i truppgymnastik som skulle gå sta under lördagen.
Kl 14 - prick - infann jag mig i VGF-hallen redo för att montera loss tumblinggolv (voltgolv), bära och släpa mattor. Detta skulle nämligen flyttas till Bombardier där tävlingen skulle vara.
Här bär man sektioner av tumblinggolvet. Det översta skynket är borttaget liksom de två mattor, av någon form av hårt skumgummi, som ligger ovanpå dessa stålsektioner som sitter ihopskruvade i 15 delar.
Ja, tyvärr ser det så här skitigt ut under hela golvet. Nu är det ett ypperligt tillfälle att få lite städat här ...
Men så här blev det till slut när det väl var klart. Fyra och en halvtimme senare ...
Skynket ska bort...
När Ebba och jag kom hem så var Wilma på kalas hos en kompis.
Magnus sa att jag skulle titta på Felix som hade fått utslag på kroppen.
1177 nästa.
Medan Magnus hämtade Wilma på kalaset så satt jag i telefonkö i en halvtimme.
Felix rygg var täckt med en röd tjock matta till hud, magen var fläckig, hårbotten hade röda ilskna fläckar och ansiktet började också bli fläckigt.
Vi fick komma på en gång till jourcentralen där man, som vi misstänkte, kunde konstatera att han nog sagt tack och adjö till Heracillinet som han fått i förebyggande syfte för sitt operationssår.
Det blev kortosontabletter på plats och sedan hämta ut allergimedicin.
Inge mer Heracillin för Felix del nu alltså.
Sen tog jag och satte den lille mannen på prov genom att han fick en egen vagn så att vi kunde handla kvällsmat och lite annat.
Grejen är att han aldrig har gått i en affär helt själv någon gång. Han orkar inte det med sina ben. Men nu hade jag ingen rullstol med mig, så jag tänkte testa. Beredd på att få bära honom därifrån.
Det gick bra när han fick hänga över vagnen så här.
Kvällsmaten stannade på under 100-lappen!
Tre pizzor av den goda frysta pizzan Traditionale.
Så lördagen innebar en heldag med gympakläder.
Tyvärr blev det en tur till i dag, söndag, eftersom utslagen blossade upp igen trots en allergimedicin. Vi fick med kortison utifall det skulle sprida sig ännu mer. . . Vilket det gjorde här i kväll. Så det blev kortison här i kväll också.
Nu ska jag duscha efter den jobbigaste träningen sen urminnes tider. Sumban idag var hemsk. Inte annorlunda. Men min kropp värkte som bara den efter det 4½-timmes långa träningspasset med skrotlyftning i fredags. Aj aj aj.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar